המדריך הבסיסי לקידום אורגני ביוטיוב

רוצים לקדם את הערוץ שלכם ביוטיוב? המדריך הבסיסי ל-SEO YOUTUBE שיעשה לכם סדר:

 

זמן קריאה- 5 דקות

מה לא נאמר על יוטיוב? בתור מה שהחל כפלטפורמת אינטרנט חביבה, בעלת ממשק אפרורי ומשעמם (כיאה לאתרי אינטרנט בראשית המאה הנוכחית), הפך לאייקון תרבותי וקונצנזוס של ממש בכל מה שקשור לשיתוף מוזיקה, טריילרים לסרטים, תקצירים של משחקי כדורגל- והיד עוד נטויה.

לאחר שהושלמה רכישת האתר על ידי גוגל, שודרגו מנוע החיפוש והאלגוריתם שלו. מי שאחראית באופן כמעט אבסולוטי על התהוות תחום ה- SEO 'המסורתי', שפירושו אופטימיזיציה של מנוע חיפוש, גרמה לכך שלמידת החוקיות לאופטימיזציה מקסימלית של מנוע החיפוש של יוטיוב הינה הכרחית לצורך קידום אפקטיבי של כל ערוץ יוטיוב.

עריכת אופטימיזציה של מנוע חיפוש, באופן מפושט, אומרת  שאנחנו מתאימים כמה שיותר את האתר/סרטון שלנו למונח שגולשים מחפשים, בנוסף לכפיפות לחוקיות של האלגוריתם של הפלטפורמה המסוימת, אנחנו נתרום לכך שהרלוונטיות תעלה ובכך יעלו הסיכויים שנופיע 'כמה שיותר גבוה' בדף החיפוש. נשמע נהדר נכון?
תוסיפו לזה את העובדה שקידום אורגני הינו חינמי (מלבד הוצאות על תוכנות עזר כמובן אך הדבר לא יפגע לכם יותר מידי בכיס) והשקעה גם בו יכולה להביא בסופו של יום לעלייה באחוזי ההמרה.

אז איך זה עובד?

ניתן לסווג את התחום לשניים:

1. מה שתלוי אך ורק בנו- סידור הסרטונים בפלייפליסטים מתאימים, הוספת מידע על הערוץ שלכם, עיצוב תמונת קאבר, הוספה לסרטון כפתור דביק של 'הרשמה לעמוד', הוספת עמוד סיום המפנה לעוד סרטונים קשורים או פלייליסט בעמוד שלנו, שיתוף בפייסבוק או טוויטר, הפכית הסרטון לציבורי והוספת תגובה נעוצה.

2. מה שתלוי בסביבה הוירטואלית- הוספת תאגים מתאימים, כתיבת כותרת ותיאור קצר.


ייתכן שמה שקראתם עכשיו נראה לכם זר מאוד, אבל אתם תראו שהעקרונות הם די דומים לקידומים בכל תחום אחר.

המסר העיקרי הוא שכל צעד שנעשה תורם לפעילות המיטבית של כל דף יוטיוב, כי כפי שנאמר קודם לכן- ברגע שהרלוונטיות עולה, כך גם המדרג של התוכן עולה כי הוא מספק את צרכי הקהל (והאלגוריתם… הליבה של כל זירה דיגיטלית וזו שמכתיבה את חוקי מנוע החיפוש שלה).

חשוב לציין שכדי להשלים את פעולות הקידום של הסעיף הראשון אתם לא זקוקים לתוכנה כזו או אחרת, אך ורק לעוד תוכן עשיר ומעניין והפנייה לפלייליסטים רלוונטיים.

מומלץ מאוד, ללא קשר, לערוך מחקר מקדים ולבדוק מה המתחרים שלכם עושים או איך חברות באמת גדולות מנהלות את הערוץ שלהם (כמו למשל ספרינג).
ברגע שהעמוד שלכם יהיה מאורגן ומסודר, קל לניווט ויספק מידע בסיסי אודותיו- הוא גם יהיה הרבה יותר נוח לשימוש וגם יגרום לאנשים להרשם אליו.

אז מה כל סעיף אומר בפועל? בואו נסקור בקצרה כל שלב שאתם צריכים לעשות כדי לשפר את המעמד האורגני של הערוץ שלכם:


א. ארגון מחדש של הסרטונים בפלייליסטים- אז קודם כל הדבר יקל עליכם ויסייע לכם למצוא כל וידאו בקלות, אם בשביל לשלוח לחבר ובין אם כדי למצוא וידאו ספיציפי שברצונכם לערוך. בין היתר היינו ממליצים לעצב תמונת קאבר מושכת לעמוד הראשי, זאת לצד כתיבה של קטע אודות קצר על העמוד שלכם אשר יכלול מידע כמו מה אפשר למצוא בערוץ, רקע על החברה/ על עצמכם וכמובן הנעה לפעולה בדמות הרשמה לקבלת עוד תוכן.

ב. הוספת כפתור דביק של 'subscribe'- כפי שתוכלו לראות בצילום המסך הבא הלקוח מתוך הערוץ שלנו, הפעלנו את האפשרות דרך הסטודיו של יוטיוב על מנת ליצור כפתור הרשמה שיופיע בכל הוידואים שבערוץ ולכל אורכם. גילינו שמרגע שהתקנו את התוסף אכן עלו מספר הנרשמים, לכן אנחנו יותר ממליצים לאמץ את הפיצ'ר (זכרו שיותר נרשמים = עוקבים לטווח הארוך= צפיות בטוחות לכל סרטון).

 

ג. הוספת כרטיסיית סיום והפניות לסרטונים או פלייליסטים רלונטיים– כדי לשמור על רצף האינטגרציה של הצופים עם הערוץ שלכם, מומלץ מאוד להוסיף כרטיסית סיום לכל סרטון (נכון כשאתם צופים בקליפ של ריאהנה ומגיעים לסיומו קופצים לכם עוד כל מיני הצעות לשירים? אז בול) וכך תוכלו להעלות את הסיכוי שגם גולשים שהגיעו במקרה לסרטון שלכם ולא הכירו אתכם לפני- ימשיכו להיות מעורבים בתוכן שלכם ולהתעמק בו אם רק תראו שיש לכם עוד הרבה חומר לעניין להציע, שיכול לסייע ולהעשיר את הידע.

בנוסף, כדאי להגדיר גם הצעות לסרטונים שייקפצו לצופים אחת לדקה לצורך העניין. כך תבצעו 'וידוי הריגה' עד כמה שניתן ותתנו לצופה את כל הסיבות שבעולם להמשיך ולבלות עוד בערוץ שלכם. העלתם ריאיון עם מומחה בנישה של פרסום חנויות אי קומרס, אבל חוששים שתהיה נטישת גולשים בשלב מסויים? הכניסו עוד הצעות לסרטונים במהלך הריאיון וכך תזכו לסיכוי נוסף להמנעות מנטישה מוחלטת. בדומה לתפיסת העולם שלי לדפוסי השימוש המודרניים במדיה, חשוב לזכור שהאדם הממוצע נוטה להשתעמם וקשה לו להיות מרוכז באותו תוכן לאורך זמן, לכן חשוב כל הזמן לגרות אותו ורק לתת לו עוד סיבות להשאר בסביבה הוירטואלית שלכם.

ד. שיתוף ברשתות חברתיות והפיכת הסרטון לציבורי- נשמע מצחיק, אך ישנם מקרים בהם צריך להגדיר את הסרטון כציבורי כאשר מעלים אותו, אחרת החשיפה תהיה נמוכה עד לא קיימת.
בנוסף, כדי לשתף את הסרטון בפייסבוק ובטוויטר (בעזרת אפשרות השיתוף שתופיע לאחר שתעלו את הסרטון) כיוון שבמידה ותזכו למעורבות בפלטפורמות הללו, אפילו בדמות לייקים ושיתופים בודדים- הדירוג שלכם ביוטיוב יעלה כיוון שהאלגוריתם יזהה את העובדה שהתוכן שלכם מועיל ומשתמשים אוהבים אותו.

ה. תגובה נעוצה- כמו בדפי וקבוצות פייסבוק, ניתן ביוטיוב 'לנעוץ' תגובות בסרטון מסויים.
למה זה מסייע לנו? אז קודם כל אתם תוכלו לשלב בתגובה לינק לאתר/ דף נחיתה אותו אתם מעוניינים לקדם וסביר להניח שהוא ייבלע בתוך התיאור אם לא תעשו כן. לרוב אנו לוקחים את המסרים הכי חשובים שרוצים להעבירם בתיאור המילולי של הסרטונים בעמוד כלשהו ומחלקים אותם שווה בשווה בין התיאור לתגובה הנעוצה, כך הצופה לא צריך ללחוץ על 'ראה עוד' ולהתאמץ על מנת להחשף לשורות התחתונות ולמוקדי הפרסום העיקריים שאנו מעוניינים להעביר אליו.

הצצה לממשק של VIDIQ

עד כאן לגבי פעולות שכל אחד יכול לבצע בקלות יחסית ובכך לשדרג את התוכן היוטיובי שלו בכמה רמות.

בסעיף הבא נציג את הצד הקצת יותר מורכב/ טכני/ יצירתי בקידום האורגני ביוטיוב. יש לציין כי במסגרת הפעולות הבאות, אנו בחברה עושים שימוש בכלים מתקדמים לאופטימיזציית SEO אשר מאפשרים לנו להגיע בסופו של תהליך לתוצאות הטובות ביותר.

ו. הוספת תאגים רלוונטיים– כאשר מעלים סרטון ליוטיוב, ישנו צורך להוסיף תאגים בהתאם לנושא בו הוידאו עוסק. הדבר מקל במידה מסויימת על תוכנת האם של מנוע החיפוש ועוזרת בארגון והתאמה למונחי חיפוש של גולשים.
כאן מאוד חשוב לדייק ולמצוא את המונחים המתאימים ביותר כדי שהסיכוי שיופיעו בדף החיפוש במיקום טוב יהיה גבוה יותר.

במקרה זה נהוג להשתמש בשתי תוכנות עיקריות ומומלצות:

VID IQ, אשר מספקת נתונים מקיפים על כל סרטון שיש ביוטיוב ומותקנת כפלאג אין באתר. אם לדוגמא אני צריך להעלות סרטון אשר עוסק בנושא של לימודי גיטרה, אני יכול בעזרת התוכנה לבצע מחקר מקיף ולראות באילו תאגים בדיוק השתמשו המתחרים שלי ובאיזה מיקום הם מחזיקים בהתאם למונח החיפוש. בדרך כלל אני אסקור את 8 הסרטונים הראשונים בדף החיפוש ודרך הנתונים שלהם אגבש את מבנה התאגים של הסרטון שלי. הפלאג אין של ויד איי קיו מאפשר לראות את מדד דעת הקהל של כל וידאו ביוטיוב, מאיזו מדינה מגיע הערוץ המפרסם, כמה נרשמים יש לו ועוד ועוד- מחקר מתחרים מהרמות הגבוהות ביותר.

תוכנה נוספת בה מומלץ להשתמש כדי לקבל הצעות לתאגים אפשריים הינה Video Marketing Blaster, שהיא מעין מפעל קטן לאופטימיזציית SEO.

היא מאפשרת להזין כל כותרת של וידאו שהעליתם למנוע החיפוש שלה ותוך דקות תקבלו הצעות למילות מפתח עיקריות דרכן תוכלו לקבל הצעות לתאגים. ברגע שבחרתם סביב ה-4 מונחים שהתחרות שלהם סבירה, תקבלו שלל הצעות לתאגים האפקטיביים ביותר (ניתן לקבל הצעה גם לתיאור וכותרת, אך עדיף שתגבשו אותם על סמך הכתיבה האותנטית שלכם ולאחר מחקר מונחי חיפוש).

 מי מכם שמעוניין לבצע את הקידום הבסיסי באופן עצמאי ולשפר באחוזים מטורפים את הערוץ שלו ואת הסרטונים שלו מוזמן להשתמש בשירות של VID IQ, יש להם חבילה חינמית אבל בתכלס החבילה של ה-7.5 דולר לחודש תביא את התוצאות הרצויות

ז. כתיבת כותרת ותיאור- ככלל, הגענו למסקנה לאחר ניסיונות וקריאה של מדריכים רבים שכתיבת כותרת קצרה, תמציתית וקולעת עשויה להעלות צפיות ללא כל ספק.
הרי חשבו על עצמכם כשאתם מחפשים מדריך כלשהו ביוטיוב. המוח שלכם כבר יודע מה אתם צריכים ואיזה מידע אתם רוצים לשאוב מהמסך, ברגע שהכותרת תקלע בדיוק לנושא אותו אתם מעוניינים ללמוד, סבירות גבוהה שלשם היד שלכם תלך.

לדוגמא: דוד מעוניין להעלות סרטון ליוטיוב בו הוא ערך הרצאה על קבלת לידים בקלות דרך פרסום ממומן בפייסבוק. סביר להניח שהוא ירשום כותרת מדוייקת שמסבירה בדיוק על מה הריאיון, היכן הוא נערך וכ'ו וכ'ו וכ'ו.


אבל ברגע שהכותרת שלו תהיה כללית, כזו שיכולה למשוך המון סוגים של גולשים- הוא אוטומטית מגדיל את מעגל הצופים הפוטנציאליים שלו. מומלץ לנסח כותרת מהמאקרו למיקרו:

"הבאת לידים בקלות– הרצאה בחוג למד"ח באוניברסיטת ת"'א (2019)"

ראיתם כמה קל? ברגע שהצגתם את הנושא הכללי, ללא קשר לפירוט שבא אחריו, הגדלתם את הסיכוי למשוך את העין ולהיות רלוונטים. חשוב לציין את הכדאיות שבהוספת השנה הנוכחית כדי לשדר עדכניות וחדשנות, כמובן באופן ההגיוני ביותר שאתם מצליחים לשלב זאת.טיפ נוסף*

 

נכון לכל וידאו ביוטיוב בתוצאות החיפוש יש תמונה קטנה?
אז לידע כללי, קוראים לה בשפה המקצועית Thumblr והיא עשויה לקבוע בצורה ניכרת אם יבחרו להקליק על הסרטון שלכם או של מתחרה הבא אחריכם.
בעזרת תוכנות עיצוב חינמיות כמו סנאפה, קאנבה ודומיהן, תוכלו ליצור טאמפלט מכוון לתמונות אייקון מסוג זה. הדגשים העיקריים שאני יכולה להצביע עליהם יהיו שימוש בצבעים אשר שונים מאלו שבממשק של יוטיוב- לבן, אדום, שחור ולעשות שימוש בצבעים כגון ירוק/ כתום/ צהוב או אפילו כחול. העניין הוא למשוך את העין ולהבדל מהמסגרת העיצובית על מנת שלא תלכו לאיבוד בין תוצאות החיפוש. בנוסף, הקפידו על עיצוב מקצועי ככל שניתן כדי לשדר אמינות ורצינות.


לסיכום, אין ספק שקידום אורגני ביוטיוב יכול לשפר את הביצועים של התוכן שלכם או של הלקוחות שלכם באורך פלא. הבנת העקרון של עלייה במדרג הרלוונטיות יסייעו לכם בעלייה במדד הצפיות וכן בחשיפה של המותג שלכם, הפגנת הידע המקצועי שלכם ועוד.

מקווים מאוד שעזרנו לכם!

אם אתם מרגישים שאתם זקוקים למקצוענים שיסייעו לכם בקידום הערוץ שלכם ביוטיוב, אתם הרבה יותר ממוזמנים ליהנות משירות במחיר מיוחד לרגל השקת הגיג החדש שלנו בפייבר-הקליקו כאן לפרטים 

רוצים שנעזור לכם? השאירו פרטים כאן:

About צחי בקשי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *